Інтелігентна енергія
Інтелігентна енергія – програма для Європи
Інтелігентна енергія – програма для Європи (ІЕЄ) служить реалізації енергетичної політики Європейського Союзу. ЇЇ найважливіше завдання полягає у сприянні введення в дію правила ЄС «3 х 20%», тобто обмеження споживання енергії та викидів вуглекислого газу, а також збільшення виробництва відновлюваної енергії.
Інструмент «Інтелігентна енергія – програма для Європи» на 2007-2013 роки є продовженням «Інтелігентна енергія – Європа» (роки 2003-2006), і з 2007 року, разом з Програмою для підприємництва та інновацій (EIP) та Програмою для підтримки політики в галузі інформаційних та комунікаційних технологій (ICT PSP), є складовою частиною Рамкової програми для конкурентоспроможності та інновацій (CIP).
В рамках IEE було виділено три тематичні компоненти:
• SAVE – енергетична ефективність
• ALTENER – відновлювані джерела енергії (у 2010 році ALTENER підтримує реалізацію нової директиви з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ)
• STEER – транспорт.
Було також передбачено пакет комплексних заходів (локальних та спеціальних заходів), які включають різні інструменти, засоби і об’єкти.
Комплексні заходи:
• Місцеве енергетичне лідерство – співробітництво в широкому масштабі в рамках існуючої мережі місцевих організацій і зміцнення їх компетенцій (наприклад, Структур з підтримки порозуміння між бургомістрами), зміцнення компетенцій та обміну знаннями між досвідченими і менш досвідченими представниками місцевих органів влади.
• Розвиток організаційних засобів з метою фінансування енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії в житлових будинках – віддається перевага револьвінговим коштам; за пріоритетні вважаються заходи, здійснювані регіональними або національними органами державної влади, які мають потенціал використання коштів ЄС, важливою є також участь фінансових установ і місцевих органів влади.
Специфікою програми є щорічна зміна ключових заходів в рамках кожного з компонентів. В рамках Інструменту «Інтелігентна Енергія» будуть підтримані два основних типи проектів:
• проекти, націлені на промоцію і розповсюдження – включаючи: стратегічні дослідження, створення, розширення або реорганізація структур та інструментів для забезпечення сталого розвитку енергетики (систем управління енергією, енергетичних агенцій); промоція систем і енергоефективного устаткування, розвиток інформаційної системи і систем навчання, моніторинг;
• проекти з розповсюдження найкращих методів, процесів, продуктів і практик – так звані проекти ринкової реплікації проектів (нові дії, введені до чинної редакції Програми) – промоція більш широкого застосування інноваційних рішень і полегшення їх введення на ринок.