Основа європейської соціальної моделі
Соціальна Європа базується на п’яти підвалинах. Першою підвалиною є цінності.Маємо на увазі солідарність і соціальну згуртованість, свободу пересування, рівність шансів та відсутність дискримінації, загальний доступ до освіти та медичного обслуговування, а також сталий соціальний та екологічний розвиток і соціальний діалог. Очевидно, що в різних країнах є різні традиції, вони по-різному реалізовуються, проте цінності як такі поділяють усі держави ЄС.
Другою підвалиною є європейське законодавство. У Європі створені обов’язкові мінімальні стандарти, які стосуються власне умов праці, свободи пересування найманих робітників, однакового ставлення до жінок та чоловіків, охорони здоров’я та безпеки на робочому місці а також подолання дискримінації. Європейське регулювання призвело до відчутного покращення в багатьох країнах ЄС та запобігло соціальному демпінгу.
Третьою підвалиною є солідарність з країнами членами ЄС чи регіонами, які характеризуються певною відсталістю в розвитку і потребують підтримки. Цю солідарність втілюють у собі структурні фонди.
Так, наприклад, Європейський соціальний фонд уже 50 років сприяє покращенню кваліфікації працівників, підвищенню конкурентної спроможності підприємств і покращує доступ дискримінованих груп до ринку праці. Нині Євросоюз щорічно виділяє Соціальному фонду близько 11 мільярдів євро, що становить 10% його бюджету і забезпечує підтримку протягом року
Четвертою підвалиною є соціальний діалог. Єврокомісія надає діалогу між роботодавцями та працівниками великого значення. Соціальні партнери на європейському рівні можуть також укладати договори, які потім втілюються в життя в країнах-членах ЄС. Останнім рішенням у міжгалузевому соціальному діалозі є порозуміння у справі подолання насильства та домагання на робочому місці. Крім цього, Єврокомісія має завдання сприяти соціальному діалогу.
П’ятою підвалиною є координація національних політик у тих сферах, у яких ЄС не може діяти на законодавчому рівні. Ця підвалина, яку дехто називає “м’яким законом”, сформувалася в останні роки. У політиці зайнятості існує навіть договірна основа.
Починаючи з 2000 року, держави-члени ЄС поширили так званий Метод відкритої координації на інші сфери: боротьбу з бідністю, пенсійну політику, а також охорону здоров’я та догляд за людьми похилого віку.
Метод відкритої координації насправді служить тому, щоб держави-члени ЄС спільно ставили собі певні цілі у відповідній сфері політики і проводили оцінювання країни, у рамках якого порівнювали б свої поступи і тим самим стимулювати себе до подальших дій та вчилися одна в одної. Ця концепція вимагає напрацювання порівняльних і взаємообумовлених індикаторів, щоб стежити за прогресом, здійснювати оцінювання, або ж – як у випадку з політикою зайнятості – напрацювання основних рекомендацій для дій. Єврокомісія відіграє в цих процесах активну роль.