Скорочення премій банкірів
Європейський парламент прийняв директиву, яка спрямована на скорочення кількості премій і бонусів для керівників банків, а також загострює вимоги до резервів капіталу, які банки зобов’язані зберегти у якості забезпечення від ризиків, пов’язаних з фінансовими операціями. Обмеження будуть введені в змінній частині заробітної плати, що заздалегідь виплачується готівкою, а принаймні половина премії буде виплачуватись у вигляді умовного капіталу і акцій.
«Два роки після початку глобальної фінансової кризи ми вводимо суворі обмеження додаткових винагород, що повинно сприяти зміні культури винагородження в банківському секторі і послабленню спокуси надмірних ризиків. Тенденція до надмірного ризику і недалекоглядна політика винагородження допровадили до краху на фінансовому ринку, ціну за який поносять платники податків. Оскільки банки не були в змозі здійснити необхідних реформ, ми робимо це за них», – сказала авторка позиції Європейського Парламенту Арлін Маккарті з Великобританії (S&D).
Відповідно з головною ідеєю законодавця премії банкірів не можуть бути непропорційно високі по відношенню до їх основного окладу. Готівкова складова будь-якої премії буде обмежена до 30% від загального обсягу додаткової заробітної плати, або до 20% у випадку особливо високих премій. Виплата від 40% до 60% змінної винагородження повинна бути відкладена принаймні на три роки і може бути скасована, якщо з’ясується, що прийняті інвестиційні рішення не принесуть очікуваної віддачі. Крім того, принаймні 50% від премії буде виплачено у формі умовного капіталу, який був би у першу чергу стягнутий у випадку, якщо банк зіткнувся би з фінансовими труднощами.
Банки повинні встановити належний баланс між фіксованими та змінними складовими загальної винагороди, а політика виплати пенсій повинна бути узгоджена з довгостроковими інтересами кредитної організації. Надзвичайно високі пенсії будуть виплачені у вигляді акцій або інших негрошових інструментів, вартість яких була би пов’язана з поточною фінансовою ситуацією установи.
Директива також містить положення, які обмежують виплати додаткового винагородження президентів банків, які скористались з державної підтримки, заохочуючи банки до підтримки міцної бази капіталу і збільшення доступності кредитів на ринку. Директива вступить в силу 1 січня 2011 року в розділі, присвяченому змінної винагородження, а 31 грудня 2011 в розділі, що стосується вимог до капіталу.
Винагорода голів біржових компаній
Парламент також прийняв свою резолюцію (незаконодавчу) про винагороди директорів біржових компаній і політику винагороджень в секторі фінансових послуг. Парламент закликав Комісію вжити суворих і обов’язкових правил політики винагороджень у фінансовому секторі.
Компанії, що мають лістинг на фондовій біржі, мусили би відповідати за власну політику винагороджень членів правління на випадок, якщо вона б не відповідала правилам, які мали би звести до мінімуму тенденцію до прийняття рішення на основі короткострокових міркувань або рішень з високим ризиком. Резолюція закликає до збільшення контролю акціонерів над керівним персоналом біржових компаній.
Парламент пропонує встановлення верхньої межі компенсацій зв’язку із звільненням (так званих “золотих парашутів”) на рівні еквіваленту 2 років сталої складової винагородження директорів та несплату компенсацій в разі поганих результатів або звільнення за власним бажанням.